Sanal sunucu ile işletmeniz için bir web sitesi oluştururken vermeniz gereken ilk ve en önemli kararlardan biri bir alan adı seçmektir. Bu seçim, arama motoru optimizasyonu (SEO) ve pazarlama stratejileri dâhil olmak üzere hemen hemen tüm alanlarda web sitenizin başarısı üzerinde etkili olacaktır. Bir alan, çevrimiçi varlığınızı temsil edecek ve markanızın yaşayacağı ve işinizin gerçekleşeceği yer olacaktır.

Web sitenizde sadece potansiyel müşterilerinizi almakla kalmayacak; Ayrıca markanızın güvenilirliğini, deneyimini ve otoritesini de inşa edeceksiniz. Bu nedenle, iyi bir alan adı seçmenin bu kadar önemli olması şaşırtıcı olmamalıdır. İlk seçiminiz yanlışsa, düzeltilmesi zaman ve çaba harcayacak halledilebilir.

966 milyondan fazla web sitesinde, kendinizinkini öne çıkarmak istemeniz mantıklı olabilir. Bunu yapmak için, hatırlanması kolay, işletmenizi doğru bir şekilde tanımlayan bir URL’si olan ve Google’da çok iyi sıralanan bir alan adınız olmalıdır.

İşletmeler için Alan Adı Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vds kiralama ile işletmeniz için seçeceğiniz alan adını çok iyi düşünmelisiniz, sahip olduğunuz alan adının markanız tarafından temsil edileceğini unutmayın. Alan adları, tıklama oranları, arama motoru sonuçları, yönlendirme bağlantıları, pazarlama stratejileri, çevrimiçi reklamcılık, siteye trafik çekme ve içeriğinizi ağlarda paylaşma söz konusu olduğunda tüm web üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Web siteniz için iyi bir alan adı seçmeye yardımcı bazı ipuçları; ucuz vds ile hatırlaması kolay, söylemesi kolay ve yazması kolay bir alan seçmelisiniz. Birisi alan adınızı duyduğunda, bunu işletmenizle ilişkilendirebilmelidir, bu nedenle genel bir sese sahip olmayın. Örneğin: tarifleri.com – Çok genel ve büyük olasılıkla zaten alınmıştır. Recipedecocina.com – Geneldir ve milyonlarca siteye atıfta bulunur. Bunlar yerine daha dikkat çekici ve özgün bir şeyler seçmelisiniz.

Telaffuzunu Kolaylaştırın

Bu, insanoğlunun sahip olduğu bilişsel bir önyargı olarak tanımlayabileceğimiz “akıcılık süreci” ismi koyulan bir olgudur ve çok önemlidir. Özünde, kolayca söyleyebileceğimiz şeylerle olumlu çağrışımlar olduğunda bir şeyi hatırlama eğiliminde olunur. Eğer telaffuzu kolaysa, düşünmesi de kolay olacak ve aklımızda kalacak.

Bu, etki alanının kurulduğu dil ve ülkelerden etkilenebilir; ama elbette alan adınız kolay telaffuz edilemiyorsa, kimse nasıl yazıldığını tahmin edemez, dolayısıyla işleme akıcılığını kaybeder ve unutulur. Sanal sunucu satın al işlemi ile adresinizi mümkün olduğunca kısa tutun ama çok kısada olmasın. Kısa bir alan adının yazılması, söylenmesi ve sosyal ağlarda paylaşılması daha kolay olacaktır; Ayrıca arama sonuçlarında daha başarılı olursunuz. Bu nedenle mümkün olduğunca kısa olmalı, ancak çok fazla kısaltmamaya da dikkat edin:

Alan Adını Kaliteli Seçmek

Alan adınızı sezgisel hale getirin İnsanların alan adınızı yaptığınız şeylerle ilişkilendirmesini sağlamanız gerekir. Bu çok olumlu bir şeydir. İdeal olarak, birisi alanınızı gördüğünde, ne sunduğunuzu kesin olarak bilebilir.

Anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz, ancak kötüye kullanmayın. Alan adlarındaki Anahtar kelimeler yardımcı özellik gösterebilir. Aynı zamanda, kullanıcılar sitenize bağlandığında genellikle birikecek olan bağlantı metni nedeniyle SEO için de yardımcı hale gelebilir. Burada en önemli şey, kullanıcıların markanın ne yaptığını bulmalarına yardımcı olacak bir alan adı seçilmesidir.