Sanal sunucu içerisinde işletim sistemi ve IP adresinin yanı sıra kendi kaynakları da vardır. Bu fark önemlidir, çünkü belirli gereksinimler veya ihtiyaçlar durumunda paylaşılan bir sunucuyu değil, sanal bir sunucuyu dikkate almamız gerekir. Bildiğiniz gibi paylaşımlı hostingde donanım kaynakları, platform, IP adresi, PHP işletim sistemi yüzbinlerce kullanıcı arasında paylaşılıyor.

Bu gerçek, tek bir kullanıcının IP adresini hileli olarak kullanması ve sonuçta sorunlara yol açması durumunda uygun olmayabilir. Öte yandan, bir sunucu web sitelerinde büyük miktarda trafiğe sahip olabilir veya belirli yapılandırmalar yapmak zorunda kalabilir. Bunun için önerilen sanal sunucu satın al işlemini gerçekleştirmektir.

Sanal Sunucuların Avantajları

  • Vds kiralama daha fazla çok yönlülük sunarlar. Her türlü programı ve uygulamayı basit ve verimli bir şekilde kurmanıza izin verirler.
  • Paylaşılan veya tahsis edilmiş sunuculardan geçişlerin gerçekleştirilmesi kolaydır.
  • Sunucular tek bir fiziksel sunucuya bağlı olmadığı için sisteme büyük güvenlik sağlar. Bu, hizmet arızaların en aza indirilmesine yardımcı olur.
  • Sanal sunucular, her müşterinin ihtiyacına göre tamamen yapılandırılabilir ve özelleştirilebilir, tüketilecek fiziksel kaynakları tanımlayabilir.
  • Yedekleme hizmetleri; sanal sunucular normalde yedek kopyaları depoladığından, bir arıza durumunda veri kurtarma imkânı sağlanır.
  • Tek bir IP adresi paylaşılan barındırma sorunlarını önler.
  • Ölçeklenebilir; kapasitesini genişletme ve yeni hizmetleri, yeni kaynakları yapılandırma imkânı sunar.

 Bu şekilde, sanal sunucularla elde edilen şey, aynı bilgisayarda çalışan birkaç küçük ölçekli sunucu bulundurma imkânına sahip olmaktır.

Ucuz VDS Sunucularının Faydası

Özel ve önemli ihtiyaçlarınız olduğunda, paylaşılan bir sunucu yerine özel bir sunucuyu tercih etmek daha iyidir. Bu bağlamda sanal bir sunucu veya bir VDS (sanal özel sunucu) seçebilirsiniz. VDS birkaç sanal sunucuya bölünmüş fiziksel bir sunucudur. Her biri bağımsız ve izoledir, ancak kendi kaynaklarından yararlanırlar.

Ucuz vds sunucuların ana avantajlarından biri de modülerliğidir. Aslında, her VDS’in kendi işletim sistemi olabilir. Böylece sanallaştırma yazılımı sayesinde aynı makineye birden fazla sanal sunucu kurulabilir. Ve bu sunucular birbirinden tamamen izole kalırlar.

Her VDS bağımsız olarak yeniden başlatılabilir. Her bir sunucuyu izole etmek, verilerinizin korunmasını artırır. Sanal sunucu, klasik bir sunucunun tüm avantajlarına sahiptir, ancak donanım sınırlamaları yoktur. Ayrıca, kiralanan bir sunucudan farklı olarak, satın alınan bir sunucunun tüm kaynaklarından yararlanırsınız.

VDS Dezavantajları

Sunucu yönetimi konusunda teknik bilginiz yoksa sanal sunucular size göre olmayabilir. Ancak, sizi kurulum ve bakım görevlerinden kurtaran bir yönetilen hizmet ekleyebilirsiniz. Ayrıca, Plesk seçeneği ile sunucu yönetimini kolaylaştıran ergonomik bir kontrol paneline erişebilirsiniz.

Ayrıca, bir VDS’in performansı, geleneksel bir sunucunun performansından daha düşüktür. Gerçekte, sanallaştırılmış bir uygulamaya erişmek, aynı uygulamaya geleneksel bir sunucuda erişmekten daha fazla kaynak tüketir.

Bir fiziksel sunucu başarısız olduğunda, içerdiği tüm sanal sunucular etkilenir. Ancak, VDS sistemleri genellikle riski sınırlamak için tesis yedekliliği de beraberinde sunar.