Bugün her çevrimiçi işletme, müşterileri ile eksiksiz olarak bağlantı kurabilmek için web ‘de sanal sunucu hizmetlerine ihtiyaç duyuyor. O zaman gereksinimlerinizden birini tanımlamanız son derece önemlidir: sunucu ve sunucu kiralamayı mı yoksa bir sunucu satın almayı mı düşünmeniz gerektiğine dair büyük soruyu cevaplamak önemlidir.

Etki alanı kayıt hizmeti ve vds kiralama, çevrimiçi bir internet sitesine sahip olmanın ilk adımıdır. Genel alan adınızın ya da diğer bir kaydın tamamladıktan sonra, yapılacak sonraki şey iyi bir web barındırıcısı seçmektir.

İşte asıl soru burada ortaya çıkıyor: Sunucu kiralamalı mıyım yoksa bir sanal sunucu satın al işlemi gerçekleştirmeli miyim?

Gerçek şu ki, insanlar çoğunlukla sunucu kiralamayı ya da satın almayı düşünürken karar vermekte zorlanırlar. Bu tartışmalı konuyla ilgili konuşulacak çok şey vardır.

Gerçekten bir VDS, Bulut ya da Özel sunucu satın almanız ya da kiralamanız gerekip gerekmediğini öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Ne zaman Sunucu Kiralamam ya da Satın Almam Gerekir?

Ucuz vds sunucu kiralamaktan ya da sunucu satın almaktan bahsederken aklımızda tutmamız gerekli olan ilk şey şudur:

Tüm internet sitelerinin, çevrimiçi mağazaların, web uygulamalarının ve blokların bir sanal özel sunucu, bir Bulut VPS ya da bir Linux ya da Windows ayrılmış sunucu kiralaması gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu, uygulamanızın gereksinimlerine ve barındıracağınız içerik / boyut cinsine çok bağlıdır.

Sürdüğünüz trafiğin beraberinde. Yani internette var olmak için bir sunucu kiralamak ya da satın alarak ucuz fiyatlara alabilirsiniz.

Günde 2.000’i aşan ziyaretleriniz var ise: bu senaryo için fiyat ve kalite açısından en iyi seçenek olduğu için bir Bulut VPS kiralamanızı öneri edeceğiz. Bu kadar az ziyaretle bir sunucu satın almak nadiren karlı olacaktır.

Trafiğe Göre Sunucu Kiralama

Trafiğiniz günde 10.000’i aşarsa, özel bir sunucu düşünmeye başlamanız, fakat henüz satın almamanız, kiralamanız önerilir.

Trafiğiniz günde 30 000 ziyareti aşarsa, o zaman sunucu kiralamak yerine sunucu satın alma alternatifini düşünebilirsiniz, çünkü bu trafikle elde edebileceğiniz karlılık, bir makine satın almanızı ve bir veri merkezine problemsiz bir biçimde yerleştirmenizi sağlar.

Bu, Adsense, Affiliates vb. Klasik yöntemler ile para kazanılan alışılmış nişleri düşünmektir. Her internet sitesi bir dünyadır ve bu değişebilir, yalnızca bir referans ölçüsüdür.

Belirli yapılandırma, kitaplık ve uygulama ihtiyaçları vardır. Birçok geliştiricinin uygulamalarını web barındırma planlarında ya da çok alanlı web barındırmada bulunmayan kitaplıklar, yapılandırmalar ve teknolojilerle geliştirmesi gerekir.

Alana Göre Sunucu Kiralama

Bu tür durumlarda, bu tür konfigürasyonları ya da kurulumları yapmanız gerektiğinde, ideal olan, harcamış olduğunuz paraya bağlı şekilde bir sunucu kiralamayı ya da satın almayı düşünmektir.

Çok fazla disk alanı kullanıyorsanız, 100 ila 200 GB’den fazla disk kullanan planların nerdeyse daima bir VDS ya da Özel sunucu kiralaması gerekir, çünkü paylaşılan / alışılmış bayi barındırma planları genelde yetersizdir. (Yarı Tahsisli Barındırma planlarınız hariç)

Aylık 20 liranın üstünde bir bütçeniz olduğunda, para çok büyük bir faktördür ve yüksek hızlı SSD’ lere ve sanallaştırılmış Intel CPU’lara sahip herhangi bir VPS, 20 liralara yakın rakamlara sahip olabilir.

Sunucu kiralamayı düşünüyorsanız, bunları uygun kaynaklar ve teknolojilerle 70 TL / Ay’dan itibaren alabilirsiniz. Ve eğer bir sunucu satın almak istiyorsanız, CPU, RAM, disk türlerine vb. bağlı şekilde 3.000 liranın üstünde ya da daha fazlasını yatırmayı düşünmelisiniz.