Bazı durumlarda sanal sunucu, bir kullanıcının bir web projesini ilerletmek veya teknik ihtiyaçlar için bir sanal sunucu (VDS) kiralaması gerekebilir.

Bugün, VDS sunucularının yelpazesi çok geniştir. Pek çok olası kombinasyon ve sonsuz sayıda fiyat aralığı vardır.Bazıları çok çarpıcıdır ancak ucuz bir sanal sunucu (VDS) kiralarken nelere dikkat edilmesi gerektiği önemlidir.

Sanal Sunucu (VDS) Nedir?

Bir sanal özel sunucu veya VDS, web hosting türüdür. Özel bir sunucuda yapılan herhangi bir şey, aynı makinede kurulu olan VDS’nin geri kalanını etkilemeyecektir.

Bununla klasik paylaşımlı hostinge göre VDS’in geri kalanı ne yaparsa yapsın istediğiniz işletim sistemini kurabilme, gerektiğinde sanal sunucuyu bağımsız olarak yeniden başlatabilme, paylaşım yapmama gibi birçok avantaj elde edilir. Diğer kullanıcılarla birlikte sunucu kaynakları, daha fazla esneklik, daha fazla güvenlik sunar.

Ancak aynı makinede barındırıldığında, sanal bir VDS sunucusunun maliyeti, özel bir barındırma kiralamaya göre çok daha ucuzdur. Tüm Sanal VDS Sunucuları aynı değildir. Bir kullanıcı bir vds kiralama şeklinde karar verdiğinde, faydalarına bakmaya başladığı anlamına gelir.

RAM bellek, sanal çekirdek, aktarım, bağlantı vb. en yaygın farklar ve VDS sunucusunun fiyatını belirleyecek etkenler olacaktır. Bu durum oldukça açıktır ne kadar çok özellik olursa tercih ihtimali de artmış olur. Bir alıcının sanal bir özel sunucu almadan önce bakması gereken başka yönler de vardır.

Ucuz Bir Sanal Sunucu VDS Her Şeyi Yapabilir Mi?

Ucuz vds ile ilk sorun ve en yaygın olanı, Sanal Özel Sunucu VDS’i gören kullanıcıların, gerçek olmadığında sunucunun her şeyi halledebileceğini düşünmesidir.

Bir VDS paylaşılan root erişimini, bağımsız işletim sistemlerini, vb. barındırmada iyidir. Fakat bu onu üstün bir ürün yapmak için yeterli özelliklere sahip olduğu anlamını doğurmaz.

Aslında, üst düzey bir paylaşılan barındırma, az sayıda kaynağa sahip küçük bir VDS’den daha fazla kaynağa sahip olabilir.

Bir web projesinde önemli bir trafik artışı varsa, ucuz bir VDS’in beklentileri karşılamayabileceğini unutmayın. Bunun için sanal sunucu satın al şeklinde bir yolda izleyebilirsiniz.

Ucuz Bir Sanal Sunucu Yönetilebilir Olmalıdır

Paylaşılan bir web barındırma herhangi bir sorun olması durumunda, sorunu çözmek için bir destek yetkilisi göndermesi veya bir telefon görüşmesi imkânı sunmalıdır.

Bir de ucuz sanal sunucu VDS’ler kişinin doğruluğunu kontrol etmek zorundadır. Ucuz bir VDS sunucusu yönetilmiyorsa, istemci sunucu yöneticisi şeklinde çalışır. Bu, herhangi bir sorun olması durumunda, barındırma sağlayıcısı şirketin sorumluluğu çevrimiçi olarak almasına neden olur.

VDS’de yüklü olanlarla ilgili herhangi bir yapılandırma sorunu ile karşı karşıya kalan müşteri, bunu çözmek için destek hizmetine başvuramayacaktır.Bu nedenle ucuz bir sanal sunucu kiralamadan önce yönetilip yönetilmediğini kontrol etmeniz gerekir.

Sunucu yönetimi konusunda teknik bilginiz varsa oldukça geçerli bir seçenek ancak teknik destek hizmetinin herhangi bir sorunla ilgileneceği bir paylaşımlı hostingden anlamıyorsanız bu ucuz bir VDS’de dikkate alınması gereken bir durum haline gelir.