Sanal sunucu her birinin bağımsız çalıştığı, kendi işletim sistemini çalıştırabildiği, her sunucunun bağımsız olarak yeniden başlatılabildiği ve sanki tek bir makine gibi olduğu çeşitli sunuculardan oluşur. Faturalandırma gibi büyük ölçekli işlemleri desteklemeye olanak tanır.

Sanal Sunucu İşlemi

Sanal sunucular, şirketlerin fiziksel bir altyapıya ihtiyaç duymadan kaynaklarını depolayabilmelerine ve yönetebilmelerine yardımcı olur. Bu sunucular, esnek olmanızı, hizmeti daha yüksek çalışma sürelerinde uzatabilmenizi sağladığı için harika bir adaptasyon sunar. Sunucunun şirketin ihtiyaçlarına göre çalışabilmesi için işlemci, sabit disk, RAM, hatta işletim sistemini seçme seçeneği sunar.

Sanal Sunucu Hangi Avantajlara Sahiptir?

Maliyet azaltma, sanal sunucu hizmetleri sunan şirketler, büyük makinelere yüksek yatırım yapar. Buna rağmen yüksek sayıdaki müşterileri ortalama maliyeti düşürdüğü için, kendi fiziksel sunucularını daha ucuz fiyatlara vds kiralama şeklinde sunabilir.

Özelleştirebilme, ucuz vds bir sunucuyu RAM belleği ve sabit diski uyarlayarak ihtiyaç duyulan kapasiteye göre yapılandırabilirsiniz. Kolay veri kurtarma, normalde bu tür sunucuların, sanal sunucunun sahip olduğu verilerin yedek kopyalarını depolayan yedekleme hizmetleri vardır. Bu sayede veriler kaybolmaz.

Ölçeklenebilir, sanal sunucular o makinenin küçük bir bölümünü kullandığınız fiziksel cihazlardır. Daha fazla kapasiteye ihtiyaç duyulması durumunda kolayca genişletilebilir. Bu verileri yöneten kişiler profesyonel kişilerdir, bu da daha fazla bilgiye sahip olarak sunucu ile ilgili ortaya çıkabilecek tüm olası sorunları, sunucunun bilgilerine zarar vermeden güvenli ve verimli bir şekilde yönetilmesini sağlar. Sanal sunucu satın al işlemi çok ekonomik bir fiyata yönetici olarak erişim de dahil olmak üzere birçok işlev ve yeteneğe izin verdiği için sanal sunucuların çok kullanışlı araçlar olduğu söylenebilir.

Sanal Sunucu ile Fiziksel Alan Azaltma

Sanal sunucular özel bir sunucunun temel avantajlarını içeren, paylaşılan bir barındırma hizmeti olarak tanımlanabilir. Yani fiziksel alanı ve kaynakları diğer sanal sunucularla paylaşan bağımsız bir ortam oluşturur. Paylaşılan alanlara ve kaynaklara sahip olsa bile, her bir sanal sunucu bağımsız olarak hareket eder. Bu özelliği küçük ve orta ölçekli firmalar için oldukça avantajlı bir hizmet haline getirir.

Başlıca avantajı şudur; sanallaştırma teknolojisi, kaynakları paylaşan ve eşit olarak dağıtılan çok sayıda sanal sunucuyu tek bir makinede birleştirmeyi mümkün kılarak her birinin normal şekilde çalışmasına olanak tanır. Aksi takdirde, bu özel sunucuların her biri, özel altyapı ve bakım ihtiyacından bağımsız olarak, zorlanamaz ve tüm kaynaklarını kullanamaz. Sanal sunucularda paylaşım sayesinde makinenin kaynakları maksimum düzeyde kullanılır.

Sanal Sunucu ile Çok Yönlülük

Sunucular çok yönlülük ve ölçeklenebilirlik sunar. Bu sayede hizmetin kapasitesini ihtiyaca göre hem anlık olarak genişletebilir veya azaltabilir. Bu şekilde, hizmeti durdurmak zorunda kalmadan ve can sıkıcı kurulumlar ve konfigürasyonlar yapmak zorunda kalmadan o anda mevcut olan belleği iki katına çıkarabilir.

Sanal sunucularda bilgi gizliliği temeldir. Bu sunucular, bir istemcinin dosya sistemine, sunucunun geri kalan bölümleri tarafından tamamen erişilemez olacak şekilde bağımsız olarak hareket eder.