Bir sanal sunucu ile sahip olunan faydalarının neler olduğunu ve bir sunucu satın alırken neler ile karşılaşacağınızı bilmeniz önemlidir. Sunucu türleri arasında paylaşılan sunucu, özel sunucu ve VDS sunucusu çeşitleri vardır.

Özel bir sunucu satın alırken, tüm bir sunucuyu satın alırsınız. Web sitelerinde çok fazla trafiğe sahip olan veya sunucularını çok özel bir şekilde yapılandırması gereken kullanıcılar için en iyi seçenek budur.

Herkesin web sitesini çalıştırmak için bir sunucunun tamamına sahip olması gerekmediğinden, alternatif sunucular ile tamamı yerine sunucunun bir kısmını satın almak ve diğer kullanıcılarla paylaşmak seçeneği de mevcuttur.

Bunun İçin Seçenekler Şunlardır:

Vds kiralama ile tüm sunucunun birkaç kişi arasında paylaşıldığı paylaşılan bir sunucu şeklinde barındırılan tüm web siteleri ve paylaşılan sunucu özellikleri (bellek ve işlemci gibi) için aynı IP ile kullanılır.

VDS sunucusu aracılığıyla, sunucunun farklı kişiselleştirilmiş bölümleri yapılır, bu da onu küçük ölçekte sanal olarak ayrılmış sunucular haline getirir. Her VDS’in kendi belleği vardır ve sunucudaki kişilere ayrılmış bilgiler diğer kişiler ile paylaşılmaz.

VDS’in avantajları, görüldüğü gibi, adanmış bir sunucunun avantajlarıyla aynıdır, ancak daha küçük bir ölçekte bu geçerlidir. Artı olarak paylaşılan bir sunucunun sahip olabileceği sorunların hiçbiri bulunmaz.

Ucuz vds şeklinde adanmış bir sunucu kiralama seçeneğini düşünüyorsanız ancak maliyet aşırıysa veya web siteniz için en iyi seçenek olup olmadığından emin değilseniz, o zaman VDS sunucu seçeneği en iyi alternatiftir.

Bir VDS Sunucusu Nasıl Çalışır?

Sanal sunucuları bir sunucunun sanal bölünmesi oluşturur. Yaptığınız şey, aynı bilgisayarda çalışan birkaç küçük ölçekli adanmış sunucuya sahip olmaktır. Bu, maliyetinin bir kısmında özel bir sunucuya sahip olmanın avantajlarını sağlar.

VPS Sunucusunun Faydaları Nelerdir?

Daha önce de belirtildiği gibi, VPS sunucuları, özel bir sunucuymuş gibi daha fazla güç ve kontrol sunarken, makul ve uygun fiyatlara sahiptir. Bir VDS’in aşağıda açıklayacağımız bir dizi avantajı vardır;

Özelleştirilebilir: sanal sunucu satın al işlemi şeklinde adanmış bir sunucuda olduğu gibi, bir VDS sunucusunda kendi işletim sisteminizi kurmak mümkündür. Bununla MySQL, PHP ve Apache gibi sunucuda kurulu olan uygulamaları ve işlevleri tamamen özelleştirebilirsiniz. Böylece, web sitesinin ihtiyaçlarına göre uyarlanmalarına izin verilir.

Tamamen özeldir: Bu tür bir sunucuda, IP ve işletim sistemi paylaşılmadığından, sunucunun paylaşıldığı diğer web sitelerinin dosyalarınızı herhangi bir şekilde görme veya erişme olasılığı yoktur.

 Tam kontrol sizde olur: bir kurulumdan sonra genellikle sunucuyu yeniden başlatmak gerekir. VDS söz konusu olduğunda, bilgisayarda yüklü olan diğer web sitelerini etkilemeden herhangi bir zamanda yeniden başlatılabilir.

 Özel kaynakları vardır: Kendi özel RAM’inize sahip olduğunuzda, sunucuyu paylaştığınız başka hiçbir web sitesi, mevcut bellek alanı payınızı kullanamaz. Bant genişliği kapasitesinde istikrarsızlık oluşmaz.

Kolayca ölçeklenebilir: Bu tür bir sunucunun özelliklerinden dolayı, web siteniz için gerekli olduğu anda kapasitesini artırabilmek kolay ve hızlıdır. Aynı şekilde, taahhüt edilen kapasitenin tamamına ihtiyacınız yoksa da azaltılabilir.

Kalite/fiyat oranı çok iyi: VDS sunucusunun sunduğu, adanmış bir sunucu ile hemen hemen aynı olan ancak çok daha düşük bir fiyata sunduğu avantajlar sayesinde, her kullanıcının ihtiyacına göre uyarlanmış ölçeklenebilirlik seçenekleri ile birlikte, dönüşüm sağlanır. Bu tür hizmetler, web siteniz için en iyi seçenektir.