Web sitenizin harika çalıştığından emin olmak için sadece iyi bir alan adı seçip sitenizin çalışır durumda olup olmadığını kontrol etmekle kalmamalı, aynı zamanda onu uygun bir sanal sunucu kullanarak barındırmalısınız. Çünkü akıllıca yatırım yapmalı ve her ne pahasına olursa olsun bilgilerinizi korumalısınız.

Bu nedenle, kişisel veya profesyonel web sitenizi oluşturmak ve barındırmak için seçenekler araştırıyorsanız, yapmanız gereken ilk şeylerden biri bir web barındırma sağlayıcısı aramaktır. Bu web sitenizin verilerini herkesin internette görebilmesini sağlar.

Ayrıca, web barındırma konusunda uzmanlaşmış birkaç şirket bulsanız bile, farklı fiyatlara, özelliklere ve kapsama sahip olmalarına rağmen hizmetleri çok benzer göründüğü için yine de barındırma satın almaya karar vermemeniz de mümkündür.

Bu nedenle, bu yazıda sizin için en iyi hostingi nasıl seçeceğinizi bilmeniz için birkaç temel unsuru paylaşmak istiyoruz. Bunlar:

  • Barındırma türleri.
  • Sağlayıcı tarafından yönetilen işletim sistemleri.

1. Barındırma Türleri Neler?

Sektörde temel olarak üç tür web barındırma vardır:

Vds kiralama ile paylaşımlı web barındırma: adından da anlaşılacağı gibi, birkaç web sitesinin aynı sunucuda barındırıldığı bir barındırma hizmetidir (bu, metinden resimlere, videolara ve diğer birçok veriye kadar her şeyi depolayan bir bilgisayardır).

En popüler barındırma şeklidir ve aynı zamanda maliyet açısından da en hesaplıdır. Web sitenizin işlevsellik gereksinimleri çok karmaşık değilse ve bütçeniz küçükse, bu seçenek size gerekli kaynakları sunar.

Ucuz vds veya VDS: sadece sizinmiş gibi kullanabileceğiniz bir sunucudur, bölümlere ayrılmıştır, böylece her kişi ‘bilgisayar içinde bir yer kiralar’ kendi işletim sistemi ile kullanabilir. Bu, paylaşılan barındırmadan daha fazla güç, esneklik ve kontrol sağlar, ancak bunun biraz daha pahalı olduğunu bilmelisiniz.

Dedicated server web hosting: sanal sunucu satın al işleminde bu hosting türü ile, web sitenizi barındırmak için kullandığınız bilgisayar size özel olduğundan, istediğiniz işletim sistemini kullanmanıza ve sunucuya tam erişime sahip olmanıza olanak tanınır.

Hiç şüphesiz en esnek ve eksiksiz hosting dir ancak paylaşımlı hosting ve VDS’den farklı olarak sunucuyu başka kimseyle paylaşmadığınız için ileri düzeyde teknik bilgi gerektirdiğini ve genellikle en pahalı seçenek olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Genel olarak, bu barındırma, çok fazla trafik alan ve etkinlikleri nedeniyle yoğun bakım ve kontrol gerektiren birçok sayfaya sahip büyük siteler için tasarlanmıştır.

2. Sağlayıcı Tarafından Yönetilen İşletim Sistemleri!

Hosting iki ana işletim sistemi üzerinden çalışır ve seçiminiz web sitenizin neye ihtiyacı olduğuna bağlı olacaktır. İşletim sistemleri Windows ve Linux’tur, ancak yine de dikkatli olunması gerekir.

Özellikleri;

Linux barındırma: PHP programlama dili ve MySQL veri tabanı kullanan siteler için idealdir veya başka bir deyişle, WordPress ara yüzüne aşina iseniz bu sistem size uygun olabilir.

Windows Barındırma: ASP veya ASP.NET kullanan sitelerin yanı sıra Access veya SQL Server tipi veri tabanı kullanan siteler için önerilir. Örneğin, bu sistem HTML koduyla yapılmış sayfalar için de iyi çalışır.

Bu terimlere aşina değilseniz veya kararsızsanız endişelenmeyin, barındırma sağlayıcınız bu konudaki şüphelerinizi netleştirmenize yardımcı olacaktır.