Sanal sunucu ilebilişimin sürekli gelişimi ile bulut bilişim sunucularına olan talep artar. Peki doğru tutum ve yöntemle bulut sunucularını nasıl seçeceğiz? Bulut sunucuları kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

İhtiyacınız Olan Bulut Hizmetinin Türünü Anlayın

Bulut bilişim ihtiyaçlarınızı bilmek, aradığınız hizmet türünü anlamanıza yardımcı olmak vds kiralama ile mümkündür. Örneğin; çeşitli yazılım tabanlı bulut çözümleri, fotoğrafların, videoların ve belgelerin depolanmasını ve CRM hizmetlerinin sağlanmasını içerir. Temel veri depolamadan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, bazı bulut sağlayıcıları bir dizi bulut bilişim çözümü sağlayacaktır. Örneğin; BT ağ altyapısı ve sanal sunuculara, uygulamalara ve yazılımlara isteğe bağlı erişim sağlar.

İş Verileri ve İş Güvenliği Sorunları

Ucuz vds ile temel iş verilerini bulutta depolarken, çevrimiçi güvenlik son derece önemlidir. Bulut bilişim çözüm sağlayıcıları, en az birkaç standart güvenlik önlemine sahip olmalı ve her gün meydana gelen bilgisayar korsanlığı ve diğer saldırıları önlemek için sürekli olarak güncellenmelidir. Virüsten koruma algılaması, güvenlik duvarları, günlük güvenlik denetimleri ve ayrıca veri şifreleme ve çok kullanıcılı kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemlerini almak gerekir.

Bulut Sunucusu Ne Kadar Kararlı?

Sanal sunucu satın al işlemi ile istikrarlı performansı, web sitenizin veya uygulamanızın müşterilere sürekli olarak bilgi sağlayabilmesi anlamına gelir. Bu, müşterilerin ihtiyaç duydukları hizmetleri web sitenizde her zaman, her yerde bulabilecekleri anlamına gelir. Kararlı performans, ağın sürekli normal çalışmasını sağlayabilir. Performansı istikrarsız bir sunucu, konfigürasyonu ve teknolojisi ne kadar yüksek olursa olsun, web sitesinin normal gelişimini garanti edemez, bu da web sitesinin arama motorlarında performansınaetki edebilir, sorgulanacak sitenin web sıralamasını iyileştirmek zordur ama bu düzeltilebilinir. Sanal sunucu satın al işlemi ile bunu yapabilirsiniz.

Bir bulut sunucusu kiralarken, genellikle gözden kaçan ölçeklenebilirlik de dikkate alınmalıdır. Sunucuları yükseltmenin ek maliyetini ve normal iş geliştirme üzerindeki etkisini azaltmak için, bulut sunucusu kiralamanın da yüksek ölçeklenebilirliğe sahip olması gerekir ve yapılandırma, iş değişikliklerine uyum sağlamak için hızlı ve zamanında ayarlanabilir olmalıdır. Bu nedenle bulut sunucu kiralamak için kendi kendine çalışan bir bilgisayar odası olan veya bilgisayar odasında personel organize eden bir servis sağlayıcısı seçmeniz önerilir.

Uyumluluğu Sağlamak için Bileşenlerin Makul Kombinasyonu

Bulut sunucusunun daha verimli çalışabilmesi için bulut sunucusunun dahili bileşenlerinin doğru şekilde eşleşmesini sağlamalıyız. Yüksek performanslı bir sunucu, bir veya daha fazla bilgisayarın mükemmel performansı değil, tüm bileşenlerin makul bir birleşimidir.

Fiyatlandırmaya Akılcı Bakmak

Bir bulut sunucusu satın alırken çoğu müşteri önce fiyata dikkat eder. Ödediğinizin karşılığını alıyorsanız yüksek kaliteli sunucuların düşük kaliteli sunuculardan daha pahalı olması kınanmaz. Ancak çok pahalı sunucular satın almanıza da gerek yok. İstikrarlı performansa ve makul fiyatlara sahip sunucular, çoğu işletme için yaygın ve olağan seçimdir.