Sanal sunucu özellikle yeni bir teknoloji değildir. Yıllardır her türlü uygulama için kullanılırlar. Ancak Bulut Bilişimin yükselişiyle, bulut teknolojisi sunucu sanallaştırma ile mükemmel bir şekilde birleştiğinden kullanımı daha da yaygınlaştı.

Giderek yaygınlaşan bir kullanımla, işinizde teknoloji sektörü ile bağlantılı bir şirket olsun ya da olmasın, sanal sunucu kiralamayı düşünmüş veya teklif almış olabilirsiniz. Sanal sunucunun faydalarına geçmeden önce sanal sunucunun ne olduğu ve özelliklerinin neler olduğu hakkında bilgi toplamak şirketiniz için gerekli bir kaynak olup olmadığına karar vermekte fayda vardır.

Sanal Sunucu Nedir?

Sanal sunucu vds kiralama, fiziksel bir sunucunun sanal bir ortamda simülasyonudur. Bu, birden çok sanal sunucunun tek bir fiziksel makinede çalışmasına izin verir.

Daha basit bir ifadeyle, örneğin, bilgisayarınızı açtığınızda birkaç web tarayıcısı (Chrome, Firefox, Edge, Opera …) açabileceğinizi düşünün. Aynı fiziksel cihazda birkaç program çalıştırırsınız (farklı tarayıcılar). Bu kalıbı takip ederek ve mesafeleri koruyarak, fiziksel bir sunucuda aynı anda birkaç sanal sunucu çalıştırabiliriz. Sunucu sanallaştırmanın amacı budur.

Sanal Sunucunun Özellikleri

Ucuz vds sunucular sanal bir ortamda çalıştıkları için bu tip sunucuların kendine has özellikleri vardır ve bunları şöyle özetleyebiliriz;

Artıklık ve paralel yürütme,aynı makinede birkaç sanal sunucuyu başlatabiliriz. Kaynakların daha iyi kullanılmasına ek olarak, bu hem daha iyi performans hem de yedek sistemler için (sunucu arızası durumunda) birkaç sunucuyu paralel olarak çalıştırma olasılığını açar.

İzolasyon,paralel olarak aktif birkaç sanal sunucunuz varsa ve bunlardan birinde bir sorun oluşursa, diğerlerini etkilemeyecektir. Bunun nedeni, her sanal sunucunun diğerlerinden bağımsız olmasıdır. Çeşitli uygulamalar, sanal sunucular her tür sunucuyu taklit etmemize izin verir. Bu anlamda, diğerlerinin yanı sıra web barındırma, iş araçlarının kullanımı veya veri yönetimi gibi çeşitli amaçlar için bunları kullanabiliriz.

VDS Sunucusunun Temel Yönetimi

Geleneksel fiziksel sunuculara kıyasla sanal sunucular tarafından sunulan çok yönlülük onları birçok şirket için ideal bir teknolojik çözüm haline getirir. Hostinet’in sunduğu sanal sunucular VDS’de istemciler, yönetilen veya yönetilmeyen sözleşme yapmak isteyip istemediklerine karar verebilir. Yönetilen bir VDS kiralanırsa, fiyat biraz daha yüksektir, ancak müşterinin sunucu yönetim görevleri hakkında endişelenmesine gerek yoktur. Güncellemeler, güvenlik, yamalar, sorun giderme vb. müşterinin endişelenmesine gerek kalmayacak hususlar olacaktır.

Bir sanal VDS sunucusunun temel yönetimi şunlara verilebilir;

  • 24 × 7 izleme
  •  Yedeklemeler ve 5 aylık restorasyonlar
  • Sunucu bakımı
  • Kötü amaçlı yazılım güvenliği
  • Düşmelere tepki
  • Sunucu güncellemeleri
  • Standart yazılım kurulumu
  • DDos saldırılarına karşı güvenlik

Ölçeklenebilir Projeler ve VDS sunucuları

Barındırma satın alırken veya kiralarken, birkaç husus dikkate alınmalıdır; web’e yüklenecek içeriğin türü, beklenen trafik ve sayfanın alacağı hareket akışı. Tüm bu parametreler zamanla büyüyecekse en iyi alternatif bir VDS sanal sunucu satın al işlemi gerçekleştirmektir.