Bir sanal sunucu çeşitli teknolojiler aracılığıyla birçok sanal işlem sağlayan başka bir sunucu içinde bir bölümdür. Geleneksel sunuculara göre çeşitli avantajlar sunduğundan, barındırma ve etki alanı şirketleri tarafından yaygın olarak kullanılan bir çözümdür. Avantajlarından bazıları şunlardır.

Özelleştirilebilir. Sanal sunucular ile vds kiralama, her müşterinin hizmetlerini sunmayı uygun gördüğü kapasiteye göre yapılandırılabilir. Bu sayede sabit disk ve RAM bellek gibi tüketilecek fiziksel kaynaklar sınırlandırılabilir.

VDS Sigorta İşlemi

Sigorta. Bu ucuz vds işlemleri yedeklidir, dolayısıyla tek bir fiziksel sunucuya bağlı değildirler. Bu, istemci tarafından kullanılan bir bileşen herhangi bir nedenle durursa, başka bir geçerli rotanın bulunmasına, dolayısıyla hizmetin her zaman etkin olmasına olanak tanır.

Ölçeklenebilir. Sanal sunucular fiziksel bir makine olmadığı için müşteri istediği zaman kapasitesini genişletebilir ve daha fazla kaynak kullanabilir. Bu sayede istemci, daha fazla web sitesi barındırmaya başlaması veya trafiğinin artması durumunda sunucusunu uyarlayabilir. Buda işletmeler için ayrı bir avantaj ve güzellik sağlar.

Ölçek ekonomisi. Web barındırma sağlayıcıları ile ilgili olarak, sanal sunucular da önemli bir başlangıç harcaması yapılması gerekse de daha fazla müşteriniz olduğunda yatırım getirisinin çok yüksek olması avantajına sahiptir. Aksi takdirde, bayilerin her bir müşterisi için paylaşılan bir sunucu hizmeti satın alması gerekecektir. Sanal sunucu satın al yapılarak bu yükten kurtulursunuz.


VDS Sunucularında IP Hizmeti

Benzersiz IP. Sanal sunucular, aynı fiziksel makinedeki diğer sanal sunucularla fiziksel alanı paylaşsalar bile benzersiz bir IP adresine sahiptir. Bu, yüz binlerce istemci bir sunucuya katıldığında, arama nedenleriyle sorunlara yol açabilecek veya bir kişinin dolandırıcılık kullanması durumunda bir sayfanın kara listede kalmasına neden olabilecek paylaşılan barındırma sorunlarını önler. Ayrıca, bayiler birden fazla IP adresiyle sözleşme yapabilir ve bunları barındırdıkları etki alanlarının her birine atayabilir.

Buluttan daha ucuz. Bir KOBİ’nin özel bir barındırma hizmeti kiralamakla ilgilenmesi durumunda, paylaşılan sunucunun bulut sunucularına göre avantajı tasarruftur. Bulut sunucuları, aşıldığında müşteri için ekstra bir maliyeti temsil eden trafik parametreleri oluşturur; ancak şirketler her zaman en yüksek aktiviteye ve trafiğe sahip olabilir, bu nedenle sanal olanlar daha uygun bir çözüm sunar.

VDS Yedekleme İşlemleri

Yedekleme hizmeti. Ürünlerin güvenlik koşullarını iyileştiren bir yedekleme hizmeti vardır. Müşteriler, sahip oldukları bilgilerin yedek bir kopyasını sanal veya özel sunucularında depolamak için 500 gigabaytlık bir alan kiralayabilir. Müşterinin sunucusundan farklı bir makinede gerçekleştirilen bir depolama olduğu için bu cihazlarda oluşabilecek herhangi bir aksamalara karşı veriler korunmaktadır.

Sanal sunucu alırken bazı parametreleri göz önünde bulundurmakta fayda vardır. Örneğin sunucuların belli bir alan kaplaması nedeniyle alacağınız sunucu için önceden bir yer belirlemeniz gerekir ve sunucuların ısınma problemlerine karşı soğutma işlemlerini de yapmanız gerekecektir.