Sanal sunucu kiralamanın avantajları; Uzun vadede tasarruf edersiniz. Ortalama üç yıllık bir sürenin ardından, kiralanan sunucunu getirisi bir hayli fazla olur. Donanım ve veriler üzerinde kontrol sizde olur. Donanıma (ofisinizde olması durumunda), olaylara müdahale sürelerini hızlandırmak için kullanılabilecek bir şeye doğrudan erişebileceksiniz, ancak bu, ofisinizde sunucuları 24 saat izleyen kişilerin olmasını gerektirecektir.

VDS kiralama ile verilerinize erişimi olan tek kişi siz olacaksınız, bu veriler bulutta veya fiziksel bilgisayardan başka bir yerde olmayacak (bu durum değişkendir, çünkü internete bağlı olduğu sürece her zaman bir av olabilir. Tıpkı bir Veri Merkezinde bulunan bir bulutta veya sunucuda olduğu gibi saldırılara karşı önlem almak gerekir).

Sanal Sunucu Alırken Gerekli Olan Şeyler

Fiziksel alan kaplar, tüm yapısal kablolama ile bir sanal sunucu satın al işlemi ve diğer gerekli altyapı cihazları çok fazla fiziksel alan kaplar. Ekstra altyapı gerektirir, bir sunucu veya birkaç sunucu satın almak, yalnızca sunucu için değil, ağ altyapısı için de (bir Veri Merkezine yerleştirmeyi seçmediğiniz sürece) fazladan bir fiziksel alan gerektirir. Hangi yere monte edilmelidir ve temel güvenlik ve bilgi taşıma standartlarına uygunluğu test edilmelidir.

Eğitimli personel gerektirir, kendi ofisinizde özel bir sunucunuz varsa, kritik arıza olayları meydana gelirse hem ağ hatalarını hem de sunucu donanımının kendisini teşhis etmek ve onarmak için nitelikli personele ihtiyacınız olacağını da hesaba katmanız gerekir. Enerji tüketimi, güç tüketimi çok az kişinin hatırladığı bir şeydir.

Ofiste günün 24 saati çok sayıda sunucunuz varsa, ayrıca soğutma sistemleri vb. olması önemli bir faktördür, elektrik faturanızı alışık olduğunuzdan çok daha fazla artırabilir. Pahalı bant genişliği, bant genişliği bazı yerlerde çok pahalıdır, çok fazla trafikle uğraşıyorsanız ve sunucunuzu ofise yerel olarak monte edecekseniz bunu dikkate almalısınız. Veri Merkezlerinin aksine, birçok ülke ve Avrupa’da bulunan sunucularda çok ucuz bant genişliği vardır.


Kiralama ve Sunucu Satın Alma Hakkında Sonuçlar

Ucuz vds konusunda neyin daha iyi olduğunu belirlemek için daha önce gösterilen tüm avantaj ve dezavantajları dikkate almanız gerekecek. Sahip olduğunuz paranın yanı sıra sunucunuzun trafiğine ve amacına / hedefine bağlı olarak, basit bir Web Barındırma planı satın almanız veya Bulut VDS ve Özel Sunucular için kiralama yoluna gitmek size ait bir karar olacaktır.

Akılda tutulması gereken şey: Kişisel kullanım için yerel bir sunucu kurmayı düşünüyorsanız öğrenmek, denemek için kiralamak sizin için mükemmel bir seçenek olacaktır.

Benzer şekilde, yukarıda bahsedilen her şey analiz edilirse, birkaç dezavantajı ve sunucu satın almaya göre büyük avantajları nedeniyle özel vds kiralama en iyi seçenek olduğunu açıkça görebiliriz. Yine seçim kişiye aittir. Uygun bir bütçeniz varsa bir vds de satın alabilirsiniz.