Sanal sunucu İngilizce kısaltmasıyla VDS (Sanal Özel Sunucu), CPU, bellek veya disk gibi her bölüme özel kaynaklar atayan ve bağımsız olarak yeniden başlatılabilen, askıya alınabilen veya kapatılabilen fiziksel bir sunucu içindeki sanal bir bölümdür. Bir sanal sunucu ayrıca birkaç etki alanını barındırabilir, bu nedenle bir şirket olarak aynı sunucu hizmeti birkaç web sitesine ve hatta farklı müşterilere sunmak için kullanmak istenirse bu özelliği ile kullanışlı olabilir.

VDS barındırma, kişiye birden çok kullanıcılı bir sunucuda özel kaynaklar sağlamak için sanallaştırma teknolojisini kullanır.

Vds kiralama ile Kısacası, bir VDS hem sanal hem de özeldir ve size sunucudaki diğer kullanıcılardan tam bağımsızlık sağlar. Bilgisayarınızda bir Windows veya Linux işletim sistemini barındırmak için bir bölüm oluşturmak gibidir.

Sanal Sunucunun Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Sanal sunucular, web sitenize harika bir hız kazandırmak için tasarlanmıştır. Örneğin, geleneksel bir barındırmadan farklı olarak harika bir özelleştirme kapasitesine sahiptirler ve tümü adanmış bir barındırmadan daha ucuz bir fiyata bulunabilir.

 • Ucuz vds, paylaşımlı barındırmadan daha hızlı ve daha güvenlidir.
 • Sunucunun diğer kullanıcılarının yaşayabileceği sorunlardan veya alan eksikliğinden etkilenmezsiniz.
 • Dosyalarınız ve bilgileriniz sunucunun diğer kullanıcıları tarafından engellendiğinden verilerinizdeki gizlilik ortaya çıkmaz.
 • VDS, sunucunuzun RAM, bant genişliği, CPU vb. kaynaklarını projenizin ihtiyaçlarına göre özelleştirebilen ölçeklenebilir bir hizmettir.
 • VPS barındırma sözleşmesi yapmanın eksileri;
 • Paylaşımlı barındırmadan daha az ekonomiktir.
 • Bunu yönetmek için daha yüksek bir teknik bilgiye sahip olmanızı gerektirir.

Hangi Noktada Sanal Sunucu Kiralamalıyım?

VDS, paylaşılan barındırma (küçük işletmeler, kişisel sayfalar veya bloklar için önerilir) özel sunucu (yüksek hacimli trafiğe sahip işletmeler için eksiksiz bir fiziksel sunucu) arasındaki ara adımdır. Yüksek hacimlerde trafik yaşandığında, paylaşılan bir barındırma kaynakları artık yeterli olmadığında bir sanal sunucuya geçilmesi gerekir.

Çok ziyaret edilen ve hızlı, istikrarlı bir ortama ihtiyaç duyduğunuz bir e-ticaretiniz varsa, VDS en iyi seçenektir. Ayrıca, bir sanal sunucu satın al barındırma, müşterilerinizin gizli bilgilerini depolamak ve çevrimiçi ödemelerin daha iyi işlenmesini sağlamak söz konusu olduğunda size daha fazla güvenlik sağlar.

Sanal sunucuya ihtiyaç duyabilecek diğer web siteleri, örneğin çok sayıda kayıtlı öğrencinin bulunduğu çevrimiçi eğitim platformlarıdır.

Sanal sunucularda çıkan problemlere çözümler %100 ölçeklenebilirdir, bu nedenle daha fazla veya daha az kaynağa ihtiyacınız varsa sunucunuzun vCPU’larını, belleğini veya disk alanını yapılandırabilirsiniz. Ayrıca yönetilen mod (sizin için her şey önceden halledilir) ve yönetilmeyen modlar (sizin tarafınızdan yönetilen) arasında seçim yapabilirsiniz.

Kaliteli donanım. Şu anda tüm kalite ve güvenlik standartlarını karşılayan bir Veri Merkezinde bulunan Dell ve Intel sunucularıyla çalışan şirketlerden sanal sunucu almak çok daha mantıklıdır.

Sanal Sunucular ile Verilen Ek Hizmetler;

 • Bazı şirketler cisco ekipmanı ile yüksek performanslı ağ sağlar.
 • Hizmetlere ve hatta barındırmaya göre bölümlere ayrılmış gerçek zamanlı istatistikler mevcuttur.
 • Linux ve Windows sunucuları ile kişiye daha fazla güvenilirlik sağlayacak yerel platformlar vardır.
 • Dünyanın en iyi sanal sunucu desteği 24 × 7 saat verilir.

Bir sanal sunucuyu kaydettirmek çok kolaydır. İhtiyaçlarınıza en uygun planı seçmeniz, vCPU’yu, belleği, disk alanını veya ihtiyacınız olan barındırma lisanslarını özelleştirmeniz yeterlidir.